آیا انجام اعمال جراحی چاقی منطقی است؟

امروزه با افزایش اهمیت تناسب اندام و تاثیر چاقی و اضافه وزن در ایجاد بیماری های مختلف، راه های زیادی برای کنترل وزن و جلوگیری از چاقی به وجود آمده است. تمرینات ورزشی، برنامه های مختلف رژیمی، مصرف انواع دمنوش و… از جمله مواردی هستند که برای کاهش وزن توصیه می شود. اما در این میان برخی از افراد دچار چاقی غیرطبیعی هستند. و به اصطلاح عامیانه با خوردن آب هم چاق می شوند. و چاقی آن ها با خود بیماری هایی را به همراه دارد که ممکن است به طور جدی سلامت فرد را به خطر بیندازد. در این موارد می توان به عمل جراحی چاقی متوسل شد. این جراحی با استفاده از تکنیک های مختلفی توسط بهترین پزشکان در ایران انجام می شود. حال باید بدانیم که آیا انجام اعمال جراحی چاقی منطقی است؟ یا خیر؟

 

آیا انجام اعمال جراحی چاقی منطقی است؟

فواید جراحی چاقی

جراحی چاقی به منظور کمک به کاهش وزن اضافه در فرد و همچنین کاهش ریسک ابتلا به بیماری های خاصی صورت می گیرد. این بیماری ها عبارتند از:
• سکته
• ناباروری
دیابت
• بیماری قلبی
• فشار خون بالا
• آپنه انسدادی خواب

جراحی چاقی چیست؟

چاقی نیز به نوعی یک بیماری محسوب می شود که مانند سایر بیماری ها تمامی راه های درمان آن باید طی شود و در نهایت اگر نتیجه ای حاصل نشد، به جراحی روی می آوریم. جراحی چاقی نیز مانند سایر جراحی ها پروسه بیهوشی، اقدامات جراحی، ریکاوری بعد از عمل و مراقبت های قبل و بعد از جراحی را دارد. این روش درمانی بهترین راه لاغری است و برای کسانی که با روش های دیگر، وزن آن ها کاهش پیدا نکرده است بسیار مناسب است.

هدف از انجام عمل جراحی چاقی چیست؟

همان طور که گفتیم، زمانی که نتوانید با رژیم و ورزش جلوی چاقی مفرط خود را بگیرید، و بیم ابتلا به بیماری های دیگر را دارید، می توانید با مشورت از پزشک تصمیم به جراحی چاقی بگیرید. این جراحی باعث می شود به وزن ایده آل و تناسب اندام برسید. و در نهایت اعتماد به نفس و حس خوب را برای شما به همراه خواهد داشت. افرادی که این عمل را انجام می دهند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی دارای سلامت بیشتری هستند و احساس رضایت درونی می کنند. و از بیماری هایی که ممکن است در نتیجه چاقی و اضافه وزن ایجاد شود، در امان می مانند.

چند نکته مهم :

۱ . این اعمال جراحی با عوارض خاص جراحی و بیهوشی خود همراه است و لذا تصمیم در مورد اینکه چه فردی نیاز به عمل دارد مهم است .

۲ . حتما فرد باید یکسال رژیم غذایی زیر نظر متخصص تغذیه و ورزش زیر نظر مربی ورزشی را طی کرده باشد و در صورت عدم پاسخ جراحی کند .

۳ . در موارد عمل جراحی اسلیو که شایعترین عمل میباشد بیمار بعد از جراحی هم باید رژیم و ورزش را ادامه دهد والا برگشت وزن ایجاد میشود .

 

دکتر کوشا پورریاحی

متخصص جراحی عمومی و عروق،واریس

جراحی سرطان و پستان،لاپاراسکوپی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *