برای درمان واریس پا روش لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

رگ های واریسی در پی ضعیف شدن دریچه های وریدی و دیواره ورید که وظیفه پمپ خون به سمت قلب را دارند، به وجود می آید. و باعث تجمع خون در رگ ها و در نتیجه متورم شدن عروق می شود.
این بیماری عمدتا در ناحیه پا ایجاد می شود و ممکن است در درازمدت خطرناک باشد.
حال سوال پیش می آید برای درمان واریس پا روش لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟
با ما همراه باشید تا در ادامه هر دو مورد از این روش های درمانی را بیان کنیم.

 

برای درمان واریس پا روش لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

لیزردرمانی :

دو نوع لیزر درمانی رگهای سطحی و لیزر درمانی رگهای عمقی دارد .
گرمایی که از لیزر به وجود می آید باعث بسته شدن و از بین رفتن رگ مبتلا به واریس می شود. در این روش با گرما دادن کم کم رگ بسته می شود و از بین میرود . این روش درمانی نیازی به بیهوشی ندارد. و تنها با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود.
هم رگ های واریسی کوچک و عنکبوتی و هم رگهای بزرگ به شرطی که با تشخیص جراح عروق نیاز به عمل جراحی نداشته باشند ، با روش لیزردرمانی قابل درمان هستند و برای نتیجه بهتر ممکن است لازم باشد چند جلسه درمان صورت گیرد.

اسکلروتراپی :

دو نوع اسکلروتراپی مایع و اسکلروتراپی کفی foam دارد .
در روش درمانی اسکلروتراپی ترکیبات شیمیایی را به صورت مایع یا کف با تشخیص متخصص واریس ( جراح عروق ) به رگ تزریق می کنند که باعث التهاب آن می شود. و در گذر زمان بافت اسکار ایجاد می شود که باعث از بین رفتن رگ می شود. ترکیب مواد شیمیایی با هوا و تزریق آن به رگ نتایج بسیار خوبی داشته است. و برای این روش درمانی هیچگونه بیهوشی و بی حسی عمومی استفاده نمی شود .
از جمله مزایای روش اسکلروتراپی این است که با درد کمتری همراه است و در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر به داروی بی حسی موضعی کمتری نیاز دارد.

آیا اسکلروتراپی یا لیزر درمانی به طور قطعی واریس را درمان می کنند؟

طی تحقیقات صورت گرفته رگ های واریسی در هیچ کدام از روش های درمانی برگشت پذیر نیست و درمانی قطعی و بدون بازگشت را به همراه دارد ، البته این به شرطی است که بیمار به متخصص واریس که جراح عروق است مراجعه کرده باشد که اگر بیماری نیاز به جراحی هم علاوه بر لیزر و اسکلروتراپی داشته باشد برای وی انجام گردد و همچنین رعایتهای لازم توسط بیمار انجام گردد .

دکتر کوشا پورریاحی

متخصص جراحی عمومی و عروق،واریس

جراحی سرطان و پستان،لاپاراسکوپی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *