بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر یا هموروئید چیست؟ اختلال در عملکرد دستگاه گوارش انسان در نتیجه استفاده نامطلوب از مواد غذایی و استفاده از دخانیات و تغذیه نامناسب، نبود فیبر و سبزیجات در برنامه غذایی و …….
باعث ایجاد یبوست می شود که در هنگام دفع مدفوع فرد را دچار مشکلاتی می کند. در این شرایط لازم است به روده کمک شود تا راحتتر کار کند و به راحتی مواد غذایی را از بدن خارج کند. زیرا فشارهایی که در اثر یبوست به دیواره روده و همچنین کلافه های عروقی ناحیه انتهای روده وارد می شود که کارشان تسهیل عمل دفع میباشد ، باعث تورم و التهاب آنها و ایجاد بیماری بواسیر یا همان هموروئید می گردد.

 

بواسیر یا هموروئید چیست؟

 

جدای از تغذیه موارد دیگر ابتلا به یبوست نیز نشستن های طولانی مدت، عدم تحرک و ورزش، چاقی مفرط و کهولت سن می باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به هموروئید لازم است موارد ابتلا به یبوست را برطرف نمایید.

علائم هموروئید یا بواسیر چیست؟

علائم هموروئید در هر بیمار کاملا متفاوت است. و بستگی به مدت زمان ابتلای فرد به این بیماری دارد. اما شایع ترین علائم بیماری هموروئیدشامل موارد زیر است:

خونریزی مقعد
در هنگام اجابت مزاج اگر خونریزی هایی را شاهد باشید باید احتمال ابتلا به هموروئید را داد. زمانی که این بیماری هنوز پیشرفت نکرده خونریزی کمتری را مشاهده می کنید. اما به مرور زمان و در طول پیشرفت این بیماری خونریزی نیز بیشتر خواهد شد.

توده یا برآمدگی دردناک در ناحیه مقعد

فشار در هنگام یبوست باعث ایجاد تورم و پارگی در ناحیه مقعد می شود و رفته رفته باعث به وجود آمدن گوشت اضافه و توده های برآمده عروقی در ناحیه مقعد خواهد شد. که معمولا در هنگام نشستن و اجابت مزاج دردهای وحشتناکی را با خود به همراه دارد.

خارش یا سوزش مقعد
در صورتی که بیمار به بواسیر مبتلا باشد، بعد از اجابت مزاج نشانه هایی از خارش و سوزش را در ناحیه مقعد احساس می کند.

قرمز شدن و التهاب ناحیه مقعد
مشاهده التهاب و قرمز شدن پوست اطراف مقعد نیز یکی دیگر از علائم نشان دهنده بیماری بواسیر است.

احساس عدم دفع کامل مدفوع
در هنگام بواسیر یا هموروئید بیمار هیچگاه احساس سبکی و دفع کامل مدفوع را ندارد. و این بیماری باعث ایجاد اختلال در عملکرد روده بزرگ و دریچه مقعد و یبوست می شود. و در نتیجه تخلیه کامل صورت نمی گیرد. به همین دلیل فرد حتی بعد از اجابت، احساس عدم دفع کامل مدفوع را دارد و هر زمان نیاز به اجابت مزاج را در خود احساس می کند.

 

دکتر کوشا پورریاحی

متخصص جراحی عمومی و عروق،واریس

جراحی سرطان و پستان،لاپاراسکوپی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *