سرطان پستان

سرطان پستان نوعی سرطان است که باعث اختلال در عملکرد سلول های پستان می شود و بدن توانایی کنترل تکثیر سلول را ندارد. این نوع سرطان که از ناحیه پستان شروع می شود در سایر قسمت های بدن ممکن است نفوذ کرده ( متاستاز ) و رفته رفته عملکرد بدن را با اخلال مواجه می کند.

سـرطان پسـتان شایعترین سرطان در میان زنان است که البته مردان نیز به ندرت به آن مبتلا می شوند. سـرطان پسـتان بسته به درجه پیشروی و نوع آن طول عمر متفاوت و کیفیت زندگی گوناگون برای بیمار ایجاد می کند. تشخیص به موقع و زودرس که پیش از پیشرفت بیماری باشد، می تواند زمینه های درمان کامل را به شکلی چشمگیر فراهم سازد. در این نوشته به انواع مختلف سـرطان پستان و چگونگی آغاز آن می پردازیم.

 

سرطان پستان

انواع سرطان پستان :

شایع ترین نوع سـرطان این دو موردی است که در اینجا به آن اشاره می کنیم.

سرطان تهاجمی مجاری شیر پستان :

سـرطان در این مورد در مجرای شیر پستان ایجاد می شود. و سپس به سمت قسمت های دیگر پستان پیشروی می کند. این سلول‌ ها حتی ممکن است از پستان خارج شوند و سایر مناطق بدن را تحت تأثیر قرار بدهند.

سرطان تهاجمی لوبولی پستان :

نوع دیگر سرطان رایج در زنان سرطان تهاجمی لوبولی پسـتان است. منشا اولیه این سـرطان از قسمت لوبول ( بافت غددی ) است و سپس به سایر نقاط پسـتان و خارج از آن راه پیدا می کند.

البته انواع سـرطان محدود به همین دو مورد نیست بلکه انواع دیگری نیز دارد که زیاد شایع نیست. مانند: بیماری پاژه، سـرطان مدولاری، سـرطان موسینی و سـرطان التهابی پستان و …

سرطان پستان چگونه آغاز می شود؟

همه انواع سرطان غالبا با ایجاد یک تومور کوچک ایجاد می شوند. سـرطان پستان نیز مستثنی از این قاعده نیست. همین طور سـرطان پستان می تواند به شکل رسوبات کلسیم باشد و پس از آن از مسیر کانال هایی که داخل پستان جای دارند، به گره های لنفاوی وارد شوند. یا حتی به سایر اعضای بدن گسترش پیدا کند. البته پیشروی سرطان نیز به نوع سـرطان بستگی دارد. بسته به انواع سـرطان می تواند در همان قسمت بافت داخلی پستان رشد کند یا به قسمت های دیگر از بدن نیز سرایت کند. همچنین سرعت پیشروی و گسترش آن نیز به نوع توده بستگی دارد.

به طور مثال برخی از انواع سرطان پستان دارای سرعت پیشروی بسیار ضعیفی هستند و قابلیت سرایت به سایر اعضای بدن را ندارند. در مقابل برخی از انواع سرطان نیز پیشروی سریعی دارند و ظرف مدت کوتاهی در بدن پخش می شوند.

مهمترین نکته آن است که هر توده ای که در پستان تشخیص داده میشود ، توسط متخصص جراحی عمومی بررسی و در صورت لزوم ، نمونه برداری و نمونه به آزمایشگاه معتبر ارسال گردد تا نتیجه قطعی مشخص گردد .

 

دکتر کوشا پورریاحی

متخصص جراحی عمومی و عروق،واریس

جراحی سرطان و پستان،لاپاراسکوپی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *