کبد و کیسه صفرا 

کبد و سیستم صفراوی از ارگان های حیاتی بدن انسان هستند که نقش بسیار مهمی در بدن دارند. کبد در تنظیم متابولیسم و تصفیه مواد مضر و اضافی موجود در خون بسیار موثر است. صفرا مایعی زرد رنگ است که به وسیله کبد تولید می شود و از طریق مجاری کبدی به سمت مجرای مشترک کبد و کیسه صفرا هدایت می ‌شود و به درون کیسه صفرا می ‌ریزد و در کیسه صفرا ذخیره میشود . هنگامی که غذا از معده وارد روده می شود. صفرا تولید شده توسط کبد و از کیسه صفرا به روده میریزد و به هضم غذا کمک شایانی می کند.

 

کبد و کیسه صفرا  

وظیفه کیسه صفرا در بدن 

همانطور که گفتیم صفرا که توسط کبد تولید میشود به هضم غذا کمک می کند. کیسه صفرا نیز یک عضو بیضی شکل است که در قسمت زیرین کبد قرار دارد و صفرا را ذخیره میکند وبه گوارش چربی و کربوهیدرات کمک می کند. در واقع این مایع که در داخل کیسه صفرا انباشته شده است. در مواقع لازم از طریق مجرای مشترک بین کیسه صفرا و روده، به روده باریک می ریزد. مقدار زیادی از صفرا توسط روده باریک جذب شده و مقدار کمی از طریق مدفوع دفع می شود.

وظیفه کبد در بدن

کبد در حقیقت به عنوان یک تصفیه کننده است. و هر چیزی که انسان می خورد را تصفیه می کند. این عضو بدن تاثیر بسیار زیادی در حفظ سلامت بدن دارد و در برابر عفونت و میکروب مقاومت می کند. و سموم مختلف را تصفیه می کند. کبد مسئول ذخیره انرژی برای فعالیت عضلات نیز می باشد و همچنین کنترل کننده قند خون، تنظیم کلسترول، کنترل چندین هورمون و آنزیم دیگر می‌ باشد. همچنین، این کبد است که متابولیسم داروها را در بدن بر عهده دارد.

سنگ کیسه صفرا چگونه ایجاد می شود ؟

در اثر تغلیظ صفرا به علل ارثی ، تغذیه ای ، چاقی و ……سنگ کیسه صفرا ایجاد میشود ،این سنگ‌ها می ‌توانند بسیار کوچک به اندازه یک دانه شن باشند و یا بسیار بزرگ باشند. یا ممکن است فقط یک عدد سنگ در کیسه صفرا بوجود آید در برخی افراد نیز تعداد بی شماری سنگ ایجاد می شود. معمولا سنگ کیسه صفرا را با استفاده از روش جراحی لاپاراسکوپیک که به اشتباه مردم به آن لیزر میگویند درمان میشوند .

اکثر سنگهای صفراوی با توجه به وجود علائم و عوارض احتمالی نیازمند درمان جراحی هستند زیرا درمانهای دارویی تاثیری بر روی آنها ندارد ولی نهایتا تصمیم گیری در مورد نحوه درمان در حیطه کاری متخصص جراحی عمومی است ؛ لازم به توضیح است که چنانچه جراح تصمیم به عمل جراحی و خارج کردن کیسه صفرا بگیرد به این مفهوم است که باقیماندن کیسه صفرا ؛ عوارض و خطرات بیشتری از انجام عمل جراحی دارد و صلاح بیمار در جراحی است و معمولا خارج کردن کیسه صفرا ؛ مثل آپاندیس ، عوارضی برای بیمار پس از عمل ایجاد نمیکند.

 

دکتر کوشا پورریاحی

متخصص جراحی عمومی و عروق،واریس

جراحی سرطان و پستان،لاپاراسکوپی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *